ODSUDEK, NEBO OSTUDA?

Hned zkraje musíme uvést věc na pravou míru: Mezinárodní trestní soud v Haagu nevydal zatykač na předsedu vlády a ministra obrany Izraele, jakož i na několik členů vedení teroristické organizace Hamás. Zatím je to jen zbožné přání prokurátora Karima Khana. O jeho návrhu na vystavení mezinárodního zatykače musí rozhodnout tříčlenné předsednictvo soudu, které na to má několik týdnů až měsíců. A poněvadž problém je to nadmíru obtížný a nálady soudců nevyzpytatelné, verdikt lze očekávat spíše později než dříve. Dokonce není zcela vyloučena možnost, že tribunál odmítne žádostí prokurátora vůbec se zabývat, pokud shledá, že věc postrádá jakoukoli skutkovou podstatu.

Vždy znovu a znovu zaráží schopnost váženého senátu vypíchnout nejméně důležitý aspekt toho, co je podáváno jako obsah válečného zločinu. Ruský diktátor Vladimír Putin má ruce doslova po loket v krvi, nese vinu za smrt statisíců vojáků a civilistů a devastaci rozsáhlé civilizační infrastruktury na východě Ukrajiny. Ovšem je „hledán“ kvůli jinému zločinu – únosu skupiny ukrajinských dětí do Ruska. Zločin je to nepochybně odporný, ale že by zde jiné pádné důvody pro zatčení Putina nebyly? Zatímco haagští pinkertoni ho usilovně hledají a nemohou najít, Putin, zatykač-nezatykač, si klidně rajzuje po světě, kde bývá spatřen tu v Saúdské Arábii, tu v Číně.

Přísný, leč spravedlivý soud má postihnout izraelského premiéra a ministra obrany za to, že se navozením hladomoru snaží dosáhnout čistě válečných cílů. Tím způsobují „podvýživu, dehydrataci, hluboké utrpení a rostoucí počet úmrtí mezi palestinským obyvatelstvem, včetně kojenců, dalších dětí a žen“. Princip vyváženosti nutí muže v talárech stavět se stejně přísně k podvýživě, dehydrataci a hlubokému utrpení jako k upalování izraelských kojenců v kuchyňské troubě.

Generál OSN Antóniu Gutteres byl citově zasažen zprávou a prohlásil, že „Palestinci v Gaze jsou vystaveni hladomoru a utrpení v nevídaném měřítku. Je to největší počet lidí vystavených katastrofickému hladomoru, který byl registrován integrovaným systémem klasifikace potravinové bezpečnosti – kdykoli a kdekoli na světě!“

Gutteres je roduvěrný socialista a očekávat od něj nějaké historické vědomosti by bylo nemístné. Nemůže vědět, že před necelými sto lety Stalinův uměle navozený hladomor na Ukrajině zmařil řádově 9 miliónů životů a nelze ani spočítat, kolik mezi nimi bylo dětí uhynulých na podvýživu a jiné strázně. Ale i tak by měl mít schopnost porovnávat obecně známé údaje.

OSN zásadně bere zavděk výlučně čísly poskytovanými spolehlivými zdroji z Hamásu. Za 8 měsíců války ministerstvo zdravotnictví v Gaze napočítalo 32 případů dětských úmrtí z důvodů dystrofie. Přičemž za poslední 2 měsíce, co válka nabírá na zuřivosti, se statistika dětské úmrtnosti vůbec nemění.    Pomineme skutečnost, že každý případ by bylo záhodno zevrubně prozkoumat zvlášť, abychom nabyli jistoty, že úmrtí skutečně souvisí s úmyslem Izraelců nedodat včas dětskou výživu. Ale co pak máme dělat se statistikou z Etiopie, kde v roce 2023 přes 20 milionů lidí zaručeně trpělo chronickou podvýživou, 7,5 milionů dětí a žen nemělo co do úst a z každé obrazovky na nás úpěnlivě hleděly oči hladovějících kojenců. Jen v době mezi listopadem 2022 a červnem 2023 v etiopské provincii Tigray umřelo hlady 1 400 žen a dětí. Avšak slyšel někdo z vás, že by proti vládcům Etiopie někdo kvůli tomu vystavoval zatykače? Aspoň z doslechu musel Gutteres vědět, že v súdánské provincii Dárfúr celá třetina obyvatelstva trpí nedostatkem potravin. Jen letos na jaře počet hladovějících batolat do pěti let, kojících matek a těhotných vzrostl o 22% – ze 4 na 5 milionů lidí! Zpráva o globální krizi potravin za rok 2024 uvádí 59 zemí trpících akutním nedostatkem potravin. Ale u koho by to vyvolávalo prudký záchvat soucitu? Židé s tímto stavem zásadně nesouvisí, a tudíž není, koho by mezinárodní společenství soudilo.

Možná, že izraelské vedení půjde do basy za to, že hladomor v Gaze je vyvolán uměle? Z izraelských zpráv vyplývá, že od října do poloviny května do Gazy bylo dopraveno více než 380 tisíc tun potravin, o jiných humanitárních nákladech nemluvě. Jen za jeden den, 19. května, do pásma vypravili Izraelci 422 náklaďáků s jídlem, z nich 17 přes umělé molo postavené Američany. Ukažte mi jediný mezinárodní dokument, který by zavazoval Izraelce k tomu, aby živili obyvatelstvo Gazy, jako jediní na světě, zatímco pro všechny ostatní včetně arabských soukmenovců, je to otázka dobrovolné charity. Skutečnost, že značná část dovezených potravin končí na černých trzích Pásma, anebo v tajných skladech Hamásu poté, co byla drze vyrabována rovnou z korby náklaďáku, v žádném odůvodnění pro vydání zatykače rozhodně nefiguruje.

Mezinárodní haagský tribunál je instituce stejně efektivní jako celá OSN. Za 20 let své existence vydal jen 4 zatykače na hlavy států, což tak jako tak připomínalo frašku: súdánský diktátor Umar al-Bašír cestoval po muslimském světě křížem krážem a dodnes nesedí v base, Muammar Kaddáfí se zatčení vyhnul tím, že byl zavčas zastřelen, Laurent Gbagbo z Pobřeží slonoviny byl nakonec shledán nevinným a za měsíce strávené ve vězení dostal odstupné. Ani Vladimír Putin si ze zatykače nedělá těžkou hlavu. Pokud někdo má z možného verdiktu haagského tribunálu vítr, pak jsou to samotní soudcové.